Děti odvedly matku do starého domu ve vesnici, nechaly ji samotnou, bez jídla a odešly. A když dcera po půl roce zavolala, byla šokována tím, co slyšela.

– Mami, budu mít dvojčata. Nemůžu bez tebe žít… Olga Zacharivna šla za dcerou. Rick se postaral o obě děti… – Můžeš zůstat u nás. Moje žena půjde do práce. Uděláme opravy… Olha Zacharivna prodala svůj dům na vesnici a přes odrazování přátel se přestěhovala k dceři a zeťovi. Uplynuly další tři roky. Její dcera a zeť stále častěji mluvili o stísněných podmínkách v jejich čtyřicetimetrovém bytě. Nakonec to Olga Zacharivna už nevydržela a požádala zetě a dceru, aby jí za peníze, které zbyly z prodeje domu, našli malý domek.

Našli nějaký zchátralý dům. Přivezli jsme ho a odjeli. A s takovým uraženým výrazem ve tváři: „Čemu se moje matka diví? Vždyť mohla bydlet s námi…“ Dům byl důkladně opuštěný. Prach, pavučiny, myši, shnilá podlaha… Šel jsem se podívat do stodoly a letní kuchyně. Než jsem tam došel, zavolala na mě mladá žena: „Dobrý den. Jmenuji se Anna. Bydlím vedle vás. Přijedou pro vás?

„Dobrý den, Anno,“ usmála se Olga Zacharivna, „ne, nebudou. Budu žít tady. – Aha. Tak vyhlásíme výjimečný stav.“ Anna se zasmála a začala telefonovat. O deset minut později kosil mladý muž křovinořezem plevel na dvoře. O pět minut později přišlo pět dalších dívek (Hanniných sester) a společně začaly uklízet dům a dvůr.

Týden Olha Zacharivna přespávala u Hanny, zatímco její dům se dával do nejlepšího stavu. A pak si pomalu začala zvykat na místní životní rytmus. Dokonce vozila své zahradní produkty prodávat na nedalekou dálnici… Po půl roce jí zavolala dcera. Poprvé. – Mami, blíží se zima. Zítra si tě manžel odveze.„ – Mám se dobře,“ odpověděla Olha Zacharivna a zavěsila. Druhý den ji přišel navštívit zeť s dcerou. Olga přinesla ze sklepa nějaké ovoce a zeleninu. Podala ji ohromenému zeti. „Jdi s Bohem,“ řekla tiše, „a kéž bys měl takové sousedy jako já, kdyby ses, nedej Bože, ocitl v mé situaci.

Related Posts