Na svatbu mé dcery nepřišla třetina hostů. Brzy jsem zjistila důvod – a nemohla jsem uvěřit tomu, co jsem slyšela! Jak mohla moje dcera něco takového udělat?

Před dvěma týdny se vdala moje dcera Veronika. A během svatby se stala událost, kterou jsem nemohl pochopit, dokud jsem nepotkal svého bratrance. Šlo o to, že na svatbu nepřišla skoro třetina hostů, včetně mé sestry Tamary. Od ní jsem to nečekal – ani jsem ji neupozornil, že tam nebude.

A ona moc dobře ví, že na dnešních svatbách se počítá všechno. Hodně jsme kvůli tomu ztratili. Potkal jsem tedy Tamaru na ulici a zeptal se jí, proč se zachovala tak špatně. A ona mi řekla: „Vaše Veronika neměla hostům říkat, kolik mají přinést. Nejdřív jsem tomu, co jsem slyšela, nevěřila, ale pak jsem se jí zeptala znovu. Ukázalo se, že moje dcera před svatbou napsala všem hostům vzkaz, v němž uvedla přibližnou částku, kterou by chtěla dostat jako dar. Někteří hosté se urazili a vůbec nepřišli.

Žijeme v malém městě, naši lidé nejsou bohatí, ale upřímní, nikdo by nepřišel s prázdnýma rukama. Nechápu, proč to dcera udělala.

Veronice je 25 let a nyní žije a pracuje v hlavním městě. Se svým budoucím zetěm vydělávají velmi dobře, a dokonce plánují, že si po svatbě koupí byt. „Chtěli mít svatbu v hlavním městě, ale já jsem trvala na tom, aby byla doma, aby mohlo přijít víc hostů. Nejsem si jistá, zda by bylo pro všechny naše příbuzné a přátele vhodné cestovat na svatbu do hlavního města. Dcera neochotně souhlasila a svatbu zorganizovala sama. Spolu s pozvánkou stanovila nevěsta hostům řadu podmínek.

Zaprvé Veronika rozhodla, že všechny dámy by měly mít tyrkysové šaty, nebo alespoň mentolové. Muži by měli mít tyrkysové košile a kravaty. Košile měly být světle tyrkysové a kravaty tmavě tyrkysové.

Za druhé Veronika jemně naznačila, že vzhledem k tomu, že oslava je drahá, restaurace, fotograf, šaty, prstýnky a salony stojí slušnou sumu, měli by hosté dát do obálek alespoň dva tisíce hřiven na osobu. Děti mohou dát po tisícovce, budiž. To znamená, že manželský pár s dítětem by měl zaplatit pět tisíc jen proto, že nevěsta chtěla elegantní svatbu.

Tuto částku můžete samozřejmě darovat i vy, pokud na to máte finanční prostředky a chuť. Ale když hostům dají podmínku, řeknou, najděte si, kde chcete, ale zaplaťte 4-5 tisíc, znamená to, že vůbec nemyslí na možnosti a přání hostů. Komu by se takový přístup líbil? Obecně nás ve svatební den čekalo překvapení: třetina hostů vůbec nepřišla. Nechápala jsem, co se stalo.

Ale teď už je všechno jasné. Možná se hosté také nechovali zrovna slušně, ale dali mé dceři dobrou lekci. Tohle jsem od ní nečekala – nejenže jsme po její svatbě skončili v dluzích, ale lidé se jí stydí podívat do očí.

 

Related Posts