Nechápal jsem, proč mě Diana tak náhle opustila. Teprve po letech, když jsem potkal společného přítele, jsem se dozvěděl nečekanou pravdu.

Jako obvykle jsem si objednal hovězí steak, zeleninový salát, marcipánovou housku a dva šálky kávy. Steak byl jako vždy bezchybný. Poslední tři roky mám ve zvyku obědvat zde každý pracovní den. Po jídle jsem si vychutnával kávu, když jsem ji uviděl, jak se blíží k mému stolu. Při tom pohledu mi ruka se šálkem zamrzla ve vzduchu. Diana mě přivítala svým sladkým úsměvem, o kterém jsem posledních pět let snil. Gestem jsem jí naznačil, aby se posadila. Vyměnili jsme si rozpačité úsměvy a pohledy, než se zeptala, jak se cítím. Naše konverzace se ubírala svým směrem a dotýkala se vzhledu, našeho rozvodu a následného milostného života. Ačkoli se jí oči chvěly skrytými emocemi, rozešli jsme se v lehkém duchu.

O tři dny později, když jsem byl s přáteli na bowlingu, upoutala mou pozornost známá tvář. Byla to Anya, moje stará kamarádka. Náš rozhovor odhalil srdcervoucí pravdu – před pěti a půl lety byla Dianě diagnostikována vážná nemoc, která vysvětlovala náš náhlý rozvod. Nechtěla, abych ve snaze zachránit ji před nejistým osudem zmařil svou rozvíjející se kariéru. Uvědomění si této skutečnosti bylo zdrcující.

Poháněn novým odhodláním jsem od Aniy získal Dianinu adresu. Taxík mě vysadil u zchátralé budovy na okraji města. Po setkání se zvědavým sousedem jsem se konečně objevil před Dianou. Dveře jejího pokoje se otevřely a odhalily ji ve známém županu. Naše oči se setkaly v tichém shledání, než jsem jí oznámil svůj záměr přivést ji zpět. V mém uklizeném bytě váhavě vstoupila do nové kapitoly našeho života.

Ujistil jsem ji, že tohle je teď její domov, bez ohledu na naši společnou budoucnost. Jak jsme se objímali, tíha minulosti jako by se rozplynula a ustoupila jemné naději do dalších dnů. Ranní světlo vykreslilo nový obraz – Diana se probouzí uprostřed květinového záhonu, vzduch naplňuje vůně čerstvé kávy a v kuchyni zní melodie mé přítomnosti. Když tam ležela a blaženě se usmívala, bylo to jako začátek nové cesty.

Related Posts