Doma Oksana Dmitrijevna jedla výborný boršč, který uvařila manželka jejího syna.

Po návratu domů snědla Kateřina Dmitrijevna výborný boršč, který uvařila její snacha. Teprve po dojedení večeře si žena všimla, že byt je dokonale uklizený. Katerina Dmitrijevna se okamžitě vrhla do mezipatra: žádné šálky ze servisu, které jí dala matka, žádné černobílé rodinné fotografie, žádné skleničky, žádné staré křišťálové flétny. Panebože, to byl celý její život… Katerina strávila víkend na dače. Sbírala a zavařovala okurky, přesně takové, jaké měla ráda její dcera a zeť. Bydlí v hlavním městě a tam se takové okurky nedají koupit za žádné peníze.

Druhý den nasbírala maliny, třešně, zbytek jahod – to všechno dala do nádob: rozhodla se, že je zamrazí pro vnučku Alenku. Dokonce zavolala dceři a řekla jí, aby nic nekupovala, aby neplýtvala penězi, aby si všechno nechala udělat doma. A pak zjistila, že se ztratily! A doma nikdo není: její syn a jeho žena jsou v práci. Není se koho zeptat, co se stalo. Za chvíli Kateřina jako za mlada seběhla ze schodů. Nejdřív běžela k odpadkovému koši, a tam – a šaty, ještě dětské šaty, ručníky – vůbec, hromada věcí, které jí byly tak drahé. Jak by mohla? Proč se nezeptala:

Byla jedinou majitelkou bytu a její syn si teprve před rokem přivedl snachu. “Její dcera by něco takového nikdy neudělala,” pomyslela si žena a hned se zarazila. A skutečně by to neudělala. A kdy byla naposledy u své matky? Před půl rokem? Vždyť jí jen volá, a to ne každý den. Vždyť ji tyhle věci vůbec nezajímají! Kateřina naházela všechny věci zpátky do šuplíků a prostě šla domů s prázdnýma rukama.

A v hlavě jí hořela jediná myšlenka: třešně, které nasbírala na dače, zmrazila dceři a vnučce na zimu a snacha nedostala nic. Večer se syn s manželkou vrátili domů. Kateřina nedala na sobě nic znát: šťastně se setkala s příbuznými a začala je pohostit dárky, které přinesla z dači. Od nynějška však měla snachu ráda, jako by byla její vlastní dcera.

 

Related Posts