“Je to pro nás velmi těžké.” Žena porodila své 19. dítě ve věku 45 let. Působivý příběh z Rivenské oblasti.

“Je to pro mě těžké. Zvlášť teď, protože už nemládnu,” prozradila nám matka největšího počtu dětí na Ukrajině, jak se jí skutečně žije… V Rivenské oblasti porodila žena své devatenácté dítě. Svitlaně Kovalevyč z obce Hlynne v okrese Rokytne je 45 let. Jejímu nejstaršímu synovi je 27 let a nejmladšímu necelý týden. Devatenácté dítě se narodilo v den narozenin Světlanina manžela Petra. Ten byl mimochodem u porodu přítomen.

Novorozenec vážil 3 kilogramy 900 gramů a měřil 62 centimetrů. Stejně jako v předchozích 18 případech rodila Světlana sama. Po porodu svého 19. dítěte vytvořila žena rekord – nyní je nejpočetnější matkou v Rivenské oblasti. zpravodajové listu kontaktovali Světlanu telefonicky krátce po jejím propuštění z porodnice.

“Já i dítě se cítíme dobře,” řekla Světlana Kovalevičová zpravodajům. “Můj syn dostal jméno Nazar. Jméno jsme vymysleli předem – ultrazvuk ve 28. týdnu ukázal, že to bude chlapec. Takže teď máme v rodině 11 holčiček a 8 chlapečků. Těhotenství probíhalo dobře. Jsem už zkušená matka, dobře znám své tělo. Můžu říct, že těhotenství je pro mě běžná věc (smích).

I když samozřejmě první dítě v 18 letech a devatenácté ve 44 letech (Nazara jsem porodila pár dní před 45. narozeninami) jsou dva velké rozdíly. Pro mě už je to těžké, rychleji se unavím. Je to pro mě těžké. Zvlášť teď, protože už nemládnu,” řekla nám matka největšího počtu dětí na Ukrajině, jak se jí opravdu žije… Díky Bohu, že porod dopadl dobře.

Nazara krmím lidským mlékem, ale má tak dobrou chuť k jídlu, že musím přikrmovat umělým mlékem. Není to nic překvapivého – je to velký kluk. Mimochodem, už teď je vidět, že je podobný svému tatínkovi. A našemu synovi Žence. Svitlana uvádí všechny své děti v pořadí podle staršího věku: Svitlana uvádí: 27letý Igor, 26letý Leonid, 24letá Natalia, 23letý Ruslan, 21letá Taťána, 20letá Ludmila, 19letý Oleg, 18letá Valentina, 17letý Ira, 15letá Galia, 13letá Olja, 12letý Vadym, 11letý Víťa, desetiletá Julie, osmiletá Alina, čtyřletá Žeňa, tříletá Nělja, jedenapůlletá Nasťa a nejmladší Nazar. – “První dítě jsem porodila v osmnácti,” říká Svitlana Kovalevičová, “a od té doby se nám děti rodí skoro každý rok. S manželem se snažíme plnit Boží přikázání.

Já i Petro jsme vyrůstali ve velkých rodinách. V mé rodině nás bylo osm a manželova matka měla 15 dětí. Každé z těchto dětí má nyní velkou rodinu. Ukázalo se, že manželova matka má nyní 98 vnoučat! Mimochodem, čtyři z našich starších manželů už mají děti. Takže mám nejen 19 dětí, ale také 13 vnoučat. Než jsem se vdala, nedokázala jsem si ani představit, že budu mít tolik dětí.

Z nějakého důvodu jsem si myslela, že nebudu mít víc než čtyři. Samozřejmě to pro mě může být těžké. Zvlášť teď, protože už nemládnu. Pár dní po narození Nazarčíka mi bylo 45 let. V průběhu let jsem měla neúspěšná těhotenství, třikrát plod zemřel a dvakrát jsem při porodu krvácela. A to všechno má vliv na zdraví. Ale zároveň jsou děti skutečným štěstím. Naše děti nevědí, co je to žárlivost nebo závist. Naopak se na příchod nového dítěte velmi těší.

Když jsem tentokrát čekala na Nazara, ti mladší se pořád ptali: “Mami, kdy už přijde?” ptaly se. Dokonce i naše Nastěnka, které je teď teprve rok a půl, se od svého nového brášky nehne ani na krok. Je to šikovná holčička, od deseti měsíců chodí a mluví.

Všem členům rodiny už říká křestními jmény. Starší dívky pomáhají s domácími pracemi. Máme krávu, prase a slepice. Žijeme z naší farmy. V létě manžel a starší děti vykonávají sezónní práce – sběr lesních plodů na prodej. Když jdou sbírat bobule, je to pro mě obzvlášť těžké – zůstávám sama s malými dětmi a mám na starosti celý dům.

Musím uklidit dům, nakrmit dobytek, připravit snídani, oběd a večeři. Musím neustále vařit, a to ve velmi velkém množství. K obědu nejprve uvařím kýbl boršče nebo polévku, což obvykle trvá celý den. Pokud jsou to knedlíky, tak nejméně 200 kusů najednou. Pokud děláme závitky, tak minimálně 300 plechovek. Na zimu potřebujeme alespoň 70 pytlů brambor. To pro nás není nic neobvyklého, jsme na to zvyklí. Ale čím více dětí pomůže, tím lépe.

Ráno vstáváme a připravujeme snídani pro naši rodinu. Než se všichni nají, je čas připravit oběd. Svitlana Kovalevyč s manželem nevylučují, že se jim narodí dvacáté dítě. “Nemůžeme spekulovat,” říká Svitlana, “ale nemůžu říct, že bych opravdu chtěla – přece jenom zdraví už není ono, je to pro mě těžké. Mnoho lidí říká, že kde je devatenácté, tam je i dvacáté. Já nevím.

Jak Bůh dá. Podle Svitlany ji v porodnici okresní nemocnice už dobře znají: “Jsem tam stálou pacientkou,” říká. “Po televizních reportážích o naší rodině mě lidé začali poznávat nejen v nemocnici, ale i na ulici. Je mi to až trapné. Někteří lidé nám upřímně přejí, jiní se diví, možná se i smějí…

Lidé jsou různí. I když v naší vesnici je mnoho dětí v rodině normou. Žijí u nás převážně věřící, kteří mají všichni velké rodiny. Hlynne v Rovenské oblasti je uznávaná jako největší vesnice v Evropě. Porodnost je zde třikrát vyšší než průměr na Ukrajině. V Hlynném žije rekordní počet žen, kterým byl udělen titul Matka hrdinka. Televizní novináři přivedli do Hlynného bioenergetiky a senzibily, aby rozluštili záhadu vysoké porodnosti. Existují také místní legendy. Například legenda o dubu, který je starý více než 1350 let.

Tento dub se nachází v traktu Yuzefyn a stále plodí. Podle místní víry dává tento dub životodárnou sílu. Místní obyvatelé mají tradici objímat dub v den svatby, aby se rodině narodily děti. Poté, co média informovala o vysoké porodnosti v Hlynném, začaly nejstarší dub navštěvovat i páry z jiných oblastí Ukrajiny, které sní o tom, že budou mít děti.

Related Posts